Cestou bloudivého nervu

zpátky k důvěře a radosti

  neděle 28. května 2023, 15-19h

Eurytmický sál WZŠ Brno

Praxe v tekutinovém těle zaměřená na kývač hlavy a bloudivý nerv - propojení hlavy a srdce. Dotkneme se i velmi aktuálních témat, jako jsou blízkost, důvěra, sociální zapojení a zdroje radosti v nás.


Praxe vám může pomoci s

 • problémy v oblasti krku a šíje
 • pocity odpojení, izolace a "nekontaktu" s druhými lidmi
 • úzkostnými a depresivními stavy
 • pocitem vyčerpání
 • BOLESTMI - nejčastěji v důsledku mechanického útlaku bloudivého nervu. Např. úporné MIGRÉNY doprovázené zvracením, průjmem, třesem a zimnicí. Omezení funkce ORGÁNŮ - nedefinovatelná cukrovka II typu, poruchy trávení, zácpy - bez zjevné příčiny.
 • SVALOVÝMI KŘEČEMI - chraplavý hlas, astma, žaludeční křeče, dráždivý tračník (bloudivý nerv inervuje svaly hlasivek...), s potížemi s POLYKÁNÍM - bloudivý nerv má na starosti dávivý reflex a také záklopku mezi hrtanem a hltanem.
 • poruchami SLUCHU a ROVNOVÁHY - pokud je vnitřní ucho v pořádku, může být příčina potíží v bloudivém nervu.
 •  ŽALUDEČNÍMI VŘEDY, REFLUXEM JÍCNU - poškozený vagus může narušit normální kontrolní mechanismy, které modulují sekreci žaludeční kyseliny. 
 •  Nedostatečným PROKRVENÍM ŽALUDKU -snížená aktivita bloudivého nervu - pálení žáhy, nevolnost, hubnutí.
 • OMDLÉVÁNÍM - Nadměrná aktivita bloudivého nervu zvyšuje rychlost přenosu receptorů - vazovagální reflex.
 •  SRDEČNÍ ARYTMIÍ
 • INKONTINENCÍ - člověk nevnímá pocit nucení na močení - ztráta kontroly močového měchýře. 
 • narušeným systémem SOCIÁLNÍHO ZAPOJENÍ - úzkosti, nedůvěra, problém s kontaktem, komunikací.
 • "odpojeným" vnímáním vašeho těla


Ano. Taktový dosah může mít v těle "nepohoda" X. hlavového nervu = bloudivého nervu (nervus vagus). Tento nerv doslova bloudí tělem a  má na starosti skoro "všechno". Systém sociálního zapojení (láska-stimuluje oxytocin, empatie, kontakt blízkost...), polykání, pohyb hlasivek, pohyby hlavy,  inervace ucha, propojení hlavy a srdce, dýchání, trávení,  podporuje funkci ledvin a zrychluje kontakt mezi orgány. 

Principem naší praxe inspirované konceptem Continuum movement a kraniosakrální biodynamikou bude hravá práce s vodou v těle (tekutinovým tělem).  Tento jemný somatický přístup k tělu nám dovolí naslouchat sobě samým a harmonizovat životní děje na úrovni těla, emocí i energií. Můžeme to připodobnit ke kraniosakrální biodynamice, kterou ale poskytujeme sami sobě.


Pro koho je seminář vhodný?

 • Pro ty, kteří vnímají problémy v oblasti šíje, krku a ucha.
 • Pro ty, které provází stavy úzkosti, nepohody a obav ze sociálního kontaktu.
 • Pro ty, jež potřebují zjistit, že empatie a naslouchání druhým nemusí být vysilující, je-li bloudivý nerv uvolněný.
 • Pro všechny zvědavé, kteří chtějí nahlédnout do tajů tekutinového těla (hravá práce s vodou v těle).
 • Pro takové, kteří hledají jemné postupy, nebo postupy ukotvené v těle, kterými by doplnily např. verbální terapii.
 • Pro všechny, kteří si rádi zaskočí na randez-vous sami se sebou - s bloudivým nervem a s léčivou moudrostí tekutinového těla.
 • Pro ty, kteří volí laskavou cestu a nepotřebují "denně uběhnout maraton, aby měli pocit, že pro sebe něco udělali".

neděle 28.5. 2023 v  15-19h

Eurytmický sál WZŠ, Plovdivská 8, Brno

komorní skupina

Cena: 900 Kč 


Jaké techniky zažijeme?

Práce s kývačem krku (musculus sternocleidomastoideus), strukturami vnitřního ucha a trupem nás zavede hluboko do těla.  Praxe s bloudivým nervem nám dovolí kontaktovat se s naším systémem sociálního zapojení, přinést uvolnění orgánům, které inervuje a otevřít se důvěře ve vztahu k druhým lidem.

Techniky, které budeme zažívat, se střídají ve velmi jemných postupech mikro pohybů, dechu, zvukových vibrací, a hlavně hravého objevování našeho tekutinového těla. Při praxi budeme dávat prostor jeho vnitřní moudrosti a léčivým silám, které zkoumá například i biodynamika a kraniosakrální terapie. Nečekejte klasické protahovací a posilovací cviky. Spíše si zažijeme, jak jemné spontánní malé pohyby v doprovodu s určitými zvuky tělo zprůchodňují a zešťavnaťují. Dochází k nápravě struktur, někdy k hlubokým uvědoměním, někdy k uvolnění emocí... Je to velmi léčivý a vyživující proces, a hlavně každý je sám sobě terapeutem.

Naučím vás cítit se ve svém těle jako doma

Moje 15letá praxe masérky mi dává úžasnou možnost být v kontaktu s lidmi a prakticky si ověřovat, jaké neduhy je nejvíc trápí a co na ně pomáhá.

Touha dívat se na věci mezioborově mě provedla magisterským studiem biofyziky a 4 semestry fyzioterapie. Potřeba pracovat s tělem čím dál jemnějšími, ale o to účinnějšími technikami mě vedla dál - přes výcviky věnující se oblasti pánve a hlubokých svalů beder a řadu dalších kurzů.

Objevování moudrosti tekutinového těla a její léčivé síly, "práce" s hlubokými svaly beder (svaly duše), se zvukem, fluidním pohybem, vědomím kostí a s důvěrou  v léčivý proces, mě stále nepřestávají fascinovat. Při této praxi se projevují stejné síly, které zkoumá i kraniosakrální terapie a biodynamika.

Tady slova nestačí, to je potřeba zažít.

Dana Hrabcová

Uvolněte chronické napětí a začněte vnímat síly zdraví ve svém těle.

Odhalte a harmonizujte drobné i větší dysbalance ve svém systému na rovině fyzické, emoční i energetické.

Staňte se součástí společenství lidí, kteří jsou zvídaví jako vy, a dopřejte si čas pro sebe.