Moře výživy v pohybu

        ŽALUDEK

workshop

14. října 2023, 14 - 18h

 studio Yoga i-d, Poštovská 3, Brno

Worskhop z cyklu Zdravý pohyb a moudrost těla. Fúze zdravého funkčního pohybu a praxe "tekutění".


Tento workshop jemné pohybové praxe bude zaměřený hlavně na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián žaludku. Celou praxí nás bude provázet téma VÝŽIVY a UZEMNĚNÍ. Vyzkoušíme si to, že pohyb vycházející z kostí je jiný, než ten provedený pouze svaly. Ochutnáme pocit, že být ve svých kostech je moc důležité pro naše vnímání, sensorickou propriocepci a pro pocit "cítím se dobře tady na Zemi". 

Workshop vám může pomoci s

 • bolestmi a ztuhlostí v oblasti šíje, prsních svalů a předloktí
 • potížemi v oblasti dolní končetiny (běžecké koleno, kladívkové prsty, bolesti v holeni)
 • poruchami dechu (astma), dysbalancí kyselého či zásaditého prostředí
 • problémy bránice
 • potížemi s orgány zažívání (dysfunkce jater, žlučníku, žaludku a slinivky, křeče nebo zánět střev)
 • sníženou funkcí imunitního systému (syndrom chronické únavy a bolesti svalů)
 • uzemněním a propojením s vědomím kostí
 • bolavými klouby a jako prevence osteoporózy
 • nastolením přirozených rytmů a cyklů v těle
 • "odpojeným" vnímáním vašeho těla


Ano. Takto široký dosah může mít v těle "nepohoda" energetické dráhy žaludku, vzhledem k jejímu průběhu a energetickému propojení s okolními strukturami v těle. Tedy se přes tuto dráhu a element země dotkneme následujících témat - důvěra v život, soucit s druhými i se sebou a také vědomí kostí.


Workshop je vhodný pro ty, kterým nevadí JEMNOST A ZPOMALENÍ. Bavit bude určitě ty, kteří fandí PREVENCI a mají chuť objevovat, hrát si, zkoumat a ptát se...neb tělo promlouvá tisíci jazyky.Jaké přístupy/techniky zažijeme?

 • Jemnou praxi zdravého funkčního pohybu se zaměřením na protažení šíje, paží a na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián žaludku - tzn. celou dolní končetinu s důrazem na stehno, koleno, lýtko a kladívkové prsty. Je to přístup, který respektuje anatomické struktury našeho těla a dává možnost se na zažité pohybové vzorce podívat novou, nevšední optikou. Aktivace, relaxace, rytmy a cykly v těle.
 • V psychosomatickém okénku pro žaludek zabrousíme do imaginace a bioenergetiky  se záměrem uvolnit chronické napětí z oblasti solar plexu. Probudíme naše smysly, vyživíme tkáně a ukotvíme radost v těle.
 • Principem naší praxe tekutění inspirované konceptem Continuum movement bude hravá práce s vodou v těle (tekutinovým tělem). Tento jemný somatický přístup k tělu nám dovolí naslouchat sobě samým a harmonizovat životní děje na úrovni těla, emocí i energií. Můžeme to připodobnit ke kraniosakrální biodynamice, kterou ale poskytujeme sami sobě. Práce s hlubokými svaly středu a kostmi nám dovolí podívat se hlouběji do svého těla a hledat vnitřní sílu. Hledáme-li vlastní sílu, tak kosti jsou oním místem, kde ji nalezneme. Techniky, které budeme zažívat, se střídají ve velmi jemných postupech mikro pohybů, dechu, zvukových vibrací, a hlavně hravého objevování našeho tekutinového těla... Nečekejte v této části praxe klasické protahovací a posilovací cviky. Spíše si zažijeme, jak jemné spontánní malé pohyby v doprovodu s určitými zvuky tělo zprůchodňují a zešťavnaťují. Dochází k nápravě struktur, někdy k hlubokým uvědoměním, někdy k uvolnění emocí... Je to velmi léčivý a vyživující proces, a hlavně každý je sám sobě terapeutem.


Harmonogram workshopu

 • 13:30-14:00 - prezence
 • 14:00-14:20 - úvod: MOŘE VÝŽIVY.... a psychosomatické okénko pro žaludek - Šárka & Dana
 • 14:20-15:30 - VYŽIVENÍ POHYBEM: praxe zdravého funkčního pohybu se zaměřením na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián žaludku - tzn. šíjové svaly, velký prsní sval, vybrané svaly předloktí a dolních končetin - Šárka
 • 15:30 - 16:10 - "OŽIVENÍ dotekem se ZEMÍ: bioenergetická cvičení  NA UZEMNĚNÍ  a na oblast břicha a bránice, reflexní terapie na plosce -žaludek   -  Dana
 • 16:10 - 16:30 - pauza na kafíčko a jiné dobroty
 • 16:30 - 17:45 -  DECH KOSTÍ: "ztekutění" a uvolnění fascií, hydratace páteře a nervového systému, vyživení kostí a žaludku pohybovo-zvukovou praxí - Dana
 • 17:45 - 18:00 - sdílení, závěr


Workshopem provázejí

Šárka Hurbánková

lektorka pohybu

"Od malička tančím a pohybuji se. Díky své hypermobilitě jsem mívala velké potíže pohybového aparátu, a tak jsem si položila otázku: Jaký pohyb je nejzdravější? 

Nyní si troufám říci, že každý, jen je důležité porozumět vlastnímu tělu a dát mu bezpečný prostor. K tomu patří nejen pochopení obecných anatomických principů, ale také vnitřní naslouchaní a odevzdání se přírodnímu koloběhu... O to se snažím ve své praxi."


Dana Hrabcová

masérka a lektorka pohybu

"Mojí velkou vášní je hledání souvislostí v těle napříč obory. Skládat mozaiku prožitků, cviků a postupů, které vedou ke zdraví. 

Potřeba pracovat s tělem čím dál jemnějšími, ale o to účinějšími technikami, mě dovedla k objevování moudrosti tekutinového těla a její léčivé síly. "Práce" s hlubokými svaly beder, se zvukem, fluidním pohybem, vědomím kostí a s důvěrou v léčivý proces, mě stále nepřestávají fascinovat. Při této praxi se projevují stejné síly, které zkoumá i kraniosakrální terapie a biodynamika."


Probouzíte se ráno s pocitem - "cítím se dobře tady na Zemi?"14. října 2023, 14 - 18h

 studio Yoga i-d, Poštovská 3, Brno

Cena: 990 Kč