Pohybové rozOhnění

meridián srdce a tenkého  střeva

27. května 2022,  14 - 18h

Brno, studio Yoga i-d

Worskhop z cyklu Zdravý pohyb a moudrost těla. Fúze zdravého funkčního pohybu a praxe "tekutění".


Tento workshop jemné pohybové praxe bude zaměřený na uvolnění hrudníku a na svalové partie, které  zasahují (zásobují)  meridiány srdce a tenkého střeva - tzn. ruku, lopatku, břišní svaly a čtyřhlavý sval stehenní.  Celou praxí nás bude provázet téma vědomí v těle = SEBE-VĚDOMÍ. Budeme zkoumat zdravé hranice pohybu, které respektují anatomii našeho těla. Pozveme do těla RADOST a zakusíme, jaké by to bylo, kdyby naše ruce řídilo OTEVŘENÉ SRDCE. Zaměříme pozornost i do oblasti břicha, které  je pro mnohé z nás takové nepřiznané tabu.


Workshop vám může pomoci s

 • bolestmi a ztuhlostí v oblasti lopatky, paže a zápěstí
 • uvolněním hrudníku
 • slabostí a bolestmi v nohou
 • problémy se srdcem
 • artritidou a bolestí v oblasti malíku na ruce
 • dysbalancí tekutin v těle
 • potížemi očí (porušené žilky v bělmu oka)
 • vadami řeči
 • nemocemi ucha (tinitus a průchodnost trubice), potíže lícního nervu
 • probuzením radosti ve vašem těle
 • "odpojeným" vnímáním vašeho těla


Ano. Takto široký dosah může mít v těle "nepohoda" energetických dráh srdce a tenkého střeva, vzhledem k jejich průběhu a energetickému propojení s okolními strukturami v těle. Tedy se přes tuto dráhu a element ohně dotkneme tématu vědomí sebe, touhy po životě a vitality těla i mysli.


Workshop je vhodný pro ty, kterým nevadí JEMNOST A ZPOMALENÍ. Bavit bude určitě ty, kteří fandí PREVENCI a mají chuť objevovat, hrát si, zkoumat a ptát se...neb tělo promlouvá tisíci jazyky.Jaké přístupy/techniky zažijeme?

 • Jemnou praxi zdravého funkčního pohybu se zaměřením na uvolnění hrudníku a na svalové partie, které  zasahují (zásobují) meridiány srdce a tenkého střeva - tzn. ruku, lopatku, břišní svaly a čtyřhlavý sval stehenní. Je to přístup, který respektuje anatomické struktury našeho těla a dává možnost se na zažité pohybové vzorce podívat novou, nevšední optikou. Aktivace, relaxace, rytmus, vědomí v těle = sebevědomí.
 • V psychosomatickém okénku pro srdce zabrousíme do imaginace a bioenergetiky zahalené do tanečního hávu se záměrem uvolnit chronické napětí z oblasti hrudníku, rukou a nohou. Probudíme naše smysly a ukotvíme radost v těle.
 • Principem naší praxe tekutění inspirované konceptem Continuum movement bude hravá práce s vodou v těle (tekutinovým tělem). Tento jemný somatický přístup k tělu nám dovolí naslouchat sobě samým a harmonizovat životní děje na úrovni těla, emocí i energií. Můžeme to připodobnit ke kraniosakrální biodynamice, kterou ale poskytujeme sami sobě. Práce s hlubokými svaly středu nám dovolí podívat se hlouběji do svého těla a hledat vnitřní sílu, která bude stabilizovat náš trup zevnitř. Techniky, které budeme zažívat, se střídají ve velmi jemných postupech mikro pohybů, dechu, zvukových vibrací, a hlavně hravého objevování našeho tekutinového těla... Nečekejte v této části praxe klasické protahovací a posilovací cviky. Spíše si zažijeme, jak jemné spontánní malé pohyby v doprovodu s určitými zvuky tělo zprůchodňují a zešťavnaťují. Dochází k nápravě struktur, někdy k hlubokým uvědoměním, někdy k uvolnění emocí... Je to velmi léčivý a vyživující proces, a hlavně každý je sám sobě terapeutem.


Harmonogram workshopu

 • 13:30-14:00 - prezence
 • 14:00-14:20 - úvod: OHEŇ V NÁS.... a psychosomatické okénko pro srdce a tenké střevo - Šárka & Dana
 • 14:20-15:20 -  V RYTMU SRDCE-  praxe zdravého funkčního pohybu se zaměřením  na uvolnění hrudníku a na svalové partie, které zasahují (zásobují) meridiány srdce a tenkého střeva - tzn. ruku, lopatku, břišní svaly a čtyřhlavý sval stehenní - Šárka
 • 15:20 - 16:00 - NA VLNĚ RADOSTI: bioenergetická cvičení (tanec)  - Šárka a Dana
 • 16:00 - 16:30 - pauza na kafíčko a jiné dobroty
 • 16:30 - 17:45 - OBEJMUTÍ SRDCEM + PROBUZENÍ SOLAR PLEXU: praxe continuum movement zaměřená na hrudník, ruce a oblast břicha: "ztekutění" a uvolnění fascií, vyživení meridiánu srdce a tenkého střeva pohybovo-zvukovou praxí - Dana
 • 17:45 - 18:00 - sdílení, závěr


Workshopem provázejí

Šárka Hurbánková

lektorka pohybu

"Od malička tančím a pohybuji se. Díky své hypermobilitě jsem mívala velké potíže pohybového aparátu, a tak jsem si položila otázku: Jaký pohyb je nejzdravější? 

Nyní si troufám říci, že každý, jen je důležité porozumět vlastnímu tělu a dát mu bezpečný prostor. K tomu patří nejen pochopení obecných anatomických principů, ale také vnitřní naslouchaní a odevzdání se přírodnímu koloběhu... O to se snažím ve své praxi."


Dana Hrabcová

masérka a lektorka pohybu

"Mojí velkou vášní je hledání souvislostí v těle napříč obory. Skládat mozaiku prožitků, cviků a postupů, které vedou ke zdraví. 

Potřeba pracovat s tělem čím dál jemnějšími, ale o to účinnějšími technikami, mě dovedla k objevování moudrosti tekutinového těla a její léčivé síly. "Práce" s hlubokými svaly beder, se zvukem, fluidním pohybem, vědomím kostí a s důvěrou v léčivý proces, mě stále nepřestávají fascinovat. Při této praxi se projevují stejné síly, které zkoumá i kraniosakrální terapie a biodynamika."


Když se probudí srdce, léčí rozštěpenost těla i mysli.Studio Yoga i-d, Poštovská 3, Brno

Cena: 990 Kč