VÝživný DECH

workshop

16. listopadu 2024  14-18h

YOGA & VISION CENTER

Brno Řečkovice

Worskhop z cyklu Zdravý pohyb a moudrost těla. Fúze zdravého funkčního pohybu a praxe "tekutění".


 Tento workshop jemné pohybové praxe bude zaměřený hlavně na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián plic (hrudník, paže, bránice). Celou praxí nás bude provázet téma ROVNOVÁHY, UVOLNĚNÍ a SVOBODNÉHO DECHU. Prožijeme v těle, že se nepotřebujeme naučit dýchat, my potřebujeme uvolnit tělo (bránici), aby dělalo to, co již přirozeně umí. Dech je s námi v každém okamžiku našeho života.

Workshop vám může pomoci s

 • bolestmi a ztuhlostí v oblasti hrudní páteře, ramen a paží (deltový sval)
 • problémy v oblasti dýchaní
 • bolestmi beder a krční páteře
 • problémy se stabilizací trupu
 • pocitem stažení v oblasti bránice a žeber
 • problémy s trávením
 • nadměrnou kontrolou emocí
 • "odpojeným" vnímáním vašeho těla

Ano. Takto široký dosah může mít v těle "nepohoda" bránice, vzhledem k jejímu anatomickému, funkčnímu i energetickému propojení s okolními strukturami. Významnou roli při zmíněných potížích může hrát i stav energetické dráhy plic. Tedy se přes tento meridián a element kovu dotkneme následujících témat - SVOBODA, HRANICE a ROVNOVÁHA mezi přijímáním a vydáváním.


Workshop je vhodný pro ty, kterým nevadí JEMNOST A ZPOMALENÍ. Bavit bude určitě ty, kteří fandí PREVENCI a mají chuť objevovat, hrát si, zkoumat a ptát se...neb tělo promlouvá tisíci jazyky.Jaké přístupy/techniky zažijeme?

 • Jemnou praxi zdravého funkčního pohybu se zaměřením na uvolnění hrudníku, stabilizaci trupu a na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián plic - tzn. celou horní končetinu s důrazem na rameno a lopatku. Je to přístup, který respektuje anatomické struktury našeho těla a dává možnost se na zažité pohybové vzorce podívat novou, nevšední optikou. Zdravé hranice pohybu určené anatomickými strukturami, rovnováha v pohybu a dech jako hlavní pilíř našeho těla.
 • V psychosomatickém okénku pro plíce zabrousíme do imaginace a bioenergetiky  se záměrem uvolnit chronické napětí z oblasti solar plexu a hrudníku. Podpoříme vitalitu plic a uvolnění bránice. Projdeme spolu praktická cvičení, která nám pomohou volněji dýchat, zbavit se bolesti v bedrech a naplno prožít potenciál nádechu a výdechu.
 • Principem naší praxe tekutění inspirované konceptem Continuum movement bude hravá práce s vodou v těle (tekutinovým tělem). Tento jemný somatický přístup k tělu nám dovolí naslouchat sobě samým a harmonizovat životní děje na úrovni těla, emocí i energií. Můžeme to připodobnit ke kraniosakrální biodynamice, kterou ale poskytujeme sami sobě. 

  Práce s bránicí a ostatními svaly středu nás zavede hluboko do těla. Bránice je sval připomínající klobouk medúzy, jehož hlavním pohybem je pohyb dýchací. Je také součástí hlubokého stabilizačního systému a je v blízkém kontaktu s naší trávicí soustavou. Chronické stažení této oblasti vypovídá o kontrole emocí... Hrudník, bránice a dech totiž souvisí s tématem naší svobody. Práce s bránicí a bederními svaly nám dovolí podívat se hlouběji do svého těla a hledat vnitřní sílu, která bude stabilizovat náš trup zevnitř.

  Techniky, které budeme zažívat, se střídají ve velmi jemných postupech mikro pohybů, dechu, zvukových vibrací a hlavně hravého objevování našeho tekutinového těla.  

   Nečekejte v této části praxe klasické protahovací a posilovací cviky. Spíše si zažijeme, jak jemné spontánní malé pohyby v doprovodu s určitými zvuky tělo zprůchodňují a zešťavnaťují. Dochází k nápravě struktur, někdy k hlubokým uvědoměním, někdy k uvolnění emocí... Je to velmi léčivý a vyživující proces, a hlavně každý je sám sobě terapeutem.


Harmonogram workshopu

 • 13:30-14:00 - prezence
 • 14:00-14:20 - úvod: VÝživný DECH.... a psychosomatické okénko pro plíce- Šárka & Dana
 • 14:20-15:30 - NA KŘÍDLECH DECHU: praxe zdravého funkčního pohybu se zaměřením na svalové partie, které zasahuje (zásobuje) meridián plic - rameno, lopatka, paže v propojení s hrudníkem + stabilizace trupu   - Šárka
 • 15:30 - 16:00 - pauza na kafíčko a jiné dobroty, dýňová polévka
 • 16:00 - 16:40 - OSVOBOĎ SVŮJ DECH : bioenergetická cvičení na oblast břicha a bránice   -  Dana
 • 16:40 - 17:50 - BRÁNICE JAKO MEDÚZA: "ztekutění" a uvolnění fascií, hydratace páteře a nervového systému, oživení bránice, vyživení a meridiánu plic pohybovo-zvukovou praxí - Dana
 • 17:50 - 18:00 - sdílení, závěr


Workshopem provázejí

Šárka Hurbánková

lektorka pohybu

"Od malička tančím a pohybuji se. Díky své hypermobilitě jsem mívala velké potíže pohybového aparátu, a tak jsem si položila otázku: Jaký pohyb je nejzdravější? 

Nyní si troufám říci, že každý, jen je důležité porozumět vlastnímu tělu a dát mu bezpečný prostor. K tomu patří nejen pochopení obecných anatomických principů, ale také vnitřní naslouchaní a odevzdání se přírodnímu koloběhu... O to se snažím ve své praxi."


Dana Hrabcová

masérka a lektorka pohybu

"Mojí velkou vášní je hledání souvislostí v těle napříč obory. Skládat mozaiku prožitků, cviků a postupů, které vedou ke zdraví. 

Potřeba pracovat s tělem čím dál jemnějšími, ale o to účinnějšími technikami, mě dovedla k objevování moudrosti tekutinového těla a její léčivé síly. "Práce" s hlubokými svaly beder, se zvukem, fluidním pohybem, vědomím kostí a s důvěrou v léčivý proces, mě stále nepřestávají fascinovat. Při této praxi se projevují stejné síly, které zkoumá i kraniosakrální terapie a biodynamika."


Osvoboďte svůj dech, aneb život touží dýchat.16.11. 2024,  14-18h

YOGA & VISION CENTER

Měříčkova 20, Brno

Cena: 1200 Kč do 1.11. 2024

1400 Kč po 1.11. 2024